Traductor
Catalan English French Galician German Italian Portuguese Spanish

43a Trobada de Pessebristes de Catalunya i Balears

Lleida - Octubre de 2012

+ informació  |  programa 


Accés usuaris
Inici Cicle de Nadal Nous continguts PREGÓ DE NADAL I ESTRENA DE LA NADALA 2014 AL PALAU DE LA PAERIA


PREGÓ DE NADAL I ESTRENA DE LA NADALA 2014 AL PALAU DE LA PAERIA

 

 

 Amb un Saló de Sessions del Palau de la Paeria ple de gom a gom i sota la presidència del paer en cap Àngel Ros; del bisbe de Lleida Joan Piris i del president de l’Agrupació Ilerdenca de Pessebristes Àngel León, tingué lloc el dissabte 20 de desembre, l’acte d’Obertura Oficial del Cicle de Nadal 2014, organitzat conjuntament per la nostra entitat i la Paeria.

 Els seients dels regidors estaven ocupats, a més a més per membres del consistori, per altres autoritats encapçalades pel conseller d’Agricultura i membre alhora de l’Agrupació de Pessebristes Josep M. Pelegrí i també per la Junta Directiva de l’Agrupació Ilerdenca de Pessebristes, amb el seu consiliari Mn. Vicenç Alfonso.

 L’acte s’inicià amb la lectura del Pregó, que enguany feu el franciscà P. Joaquim Recasens, amb motiu del 800 aniversari del pas de Sant Francesc, patró dels pessebristes, per la ciutat de Lleida.

 El pregoner feu un magnífic i innovador Pregó, a mena d’anàlisis sociològic de les festes de Nadal i de les seves tradicions i manifestacions, convidant a tots a viure el misteri del naixement de Jesús des de la seva divinitat i a partir de la nostra humanitat.

 Finalitzat el Pregó, el president Àngel León li feu lliurament al pregoner com a reconeixement i agraïment, d’una quadre amb l’escut de l’Agrupació Ilerdenca de Pessebristes.

 

 
 

 

Tot seguit es feu la presentació de la nova Nadala 2014, intitulada “Pels volts de Nadal”, amb lletra d’Anna Agustí i música de Robert Faltus, a càrrec de les corals “Ressò de Sant Pere”, del barri del Secà i de “UniCorn” de la Udl, dirigides pel mateix Faltus. L’estrena fou molt aplaudida pel pública que expressà el seu elogi a la nova composició nadalenca. Totes dues corals feren tot seguit un petit concert nadalenc.

 

 

  L’acte va cloure en  primer lloc amb les paraules d’agraïment del president dels pessebristes Àngel León a l’ajuntament per continuar acollint l’acte del Pregó al Saló de Plens, amb la solemnitat que el caracteritza. Alhora tingué un record pel president honorari Llorenç Domingo Farré, recentment traspassat.

  PROPOSTA D’EDICIÓ DE LES NADALES I DELS PREGONS

 Tanmateix es referí a la presentació de la nova Nadala com un singularitat i un patrimoni musical i nadalenc únic que cal conservar i donar a conèixer. En aquest sentit explicà que enguany és la 49 Nadala lleidatana que es presenta i que el proper Nadal en farà 50: “...seria bo aplegar-les totes elles en una edició per donar-les a conèixer i escampar-les”. Tanmateix i pel que fa al pregons de Nadal, digué que el proper any serà el 40 Pregó de Nadal que se celebri a la Paeria: “...per aquest motiu també la nostra entitat vol aplegar en un llibre tots aquests pregons, pel valor que tenen tant pels pessebristes lleidatans, com per la mateixa Paeria i la Ciutat”. Destacà també el president la qualitat de tots ells, la gran diversitat i també qualitat humana i professional de cada un dels pregoners i pregoneres.

EL BEAT FRANCESC CASTELLÓ PATRÓ DELS PESSEBRISTES LLEIDATANS

Àngel León significà alhora que enguany s'ha convocat la 80 edició del Concurs de Pessebre, tot i que la nostra entitat solament n'ha fet 53 de la seva fundació: "L'Agrupació quan es va fundar l'any 1962, va recollir la torxa de la Federació de Joves Cristians de Catalunya que amb el Beat Francesc Castelló van iniciar els Concursos de Pessebre a Lleida el Nadal de l'any 1932. És per aquest motiu que els pessebristes lleidatans tot reconeixent que Sant Francesc d'Assís és el patró dels pessebristes d'arreu del món, volem demanar al bisbe Joan Piris que accepti nomenar al Beat Francesc Castelló, com a primer pessebrista que fou a casa nostra, copatró dels pessebristes lleidatans. Enguany es commemora el Centenari del seu naixement i seria una bona cosa fer-ho amb ocasió d'aquesta commemoració", digué, afegint que a la Sala de Juntes de l'Entitat, a la Capella del Peu, emmarcada es conserva la fotografia del pessebre que el Beat Francesc Castelló i els joves Fejocistes, van fer al vestíbul de l'antic i avui desaparegut Palau Episcopal, aleshores ubicat al carrer Tallada de la nostra ciutat.

NADAL ÉS UN COMPROMÍS SOLIDARI AMB ELS DEMÉS

Tot seguit intervingué el bisbe de Lleida Joan Piris felicitant a l'Agrupació per la seva tasca de mantenir viu l'esperit cristià del Nadal. El bisbe Piris digué que celebrar el Nadal es tanmateix un compromís solidari amb els altres: "Nadal és també un compromís de contribuir a transformar la nostra realitat d'acord amb el projecte de Déu". Finalitzà la seva intervenció fent una crida a l'esperança, davant l'Infant nascut a Betlem i llum del món.

L’acte va cloure amb les paraules del paer en cap Àngel Ros, referint-se a la Família de Natzarè, com a model i exemple: “La família és avui –digué l’alcalde- l’element bàsic de la nostra societat que ajuda a resoldre les dificultats de les persones”. Tanmateix es referí al Nadal solidari, en una ciutat solidària com és Lleida, citant exemples d’aqueesta solidaritat cristiana com són Arrels, el projecte de Pisos Socials del Seminari o el treball de Càritas.

L'acte d'Obertura del Cicle de Nadal va concloure amb la foto de família del Pregoner, amb l'alcalde, el conseller, el bisbe, president dels pessebristes i Junta i la resta d'autoritats, rodejant tots ells el pessebre de terracota de l'escultura i pessebrista Magdalena Ibars, que tots els anys presideix aquest solemne acte d'inici del Nadal a Lleida.

 

 


 

 

Afegeix el teu comentari

El teu nom:
El teu correu electrònic:
La teva web:
Comentari:
  La paraula per a verificació anti SPAM. Lletres minúscules solament i sense espais.
Paraula de seguretat:

img-20180126-wa0053%201%20modif40.jpg
Visites 179
logo1.jpg
Visites 163
premiats%20concurs%20pessebres%20modif20.jpg
Visites 188
anunciaci%20pessebre%20vivent%20fedac%20modif40.jpg
Visites 178
pessebristes%20modif20.jpg
Visites 178
article%20maana%20100%20modif30.jpg
Visites 185
logo1.jpg
Visites 252
logo1.jpg
Visites 225
presidenacia%20preg%20modif45.jpg
Visites 166
pc280217%20modif12.jpg
Visites 147
pc220158%20modif12.jpg
Visites 126
pc230172%20modif12.jpg
Visites 137
img_20171217_113948_154%203%20modif12.jpg
Visites 133
img_20171216_193000%20modif12.jpg
Visites 169
logo1.jpg
Visites 228
pc150040%20modif15.jpg
Visites 118
pc170076%20modif15.jpg
Visites 117
pc100020%20modif12.jpg
Visites 157
pc080002%20modif12.jpg
Visites 142
carta%20socis%20nadal%202017-1%20modif60.jpg
Visites 201
Federació Catatala de Pessebristes
 
 
 
 
Qui està en línia
Tenim 44 visitants en línia