Traductor
Catalan English French Galician German Italian Portuguese Spanish

43a Trobada de Pessebristes de Catalunya i Balears

Lleida - Octubre de 2012

+ informació  |  programa 


Accés usuaris
Inici Cicle de Nadal Nous continguts ENALTIMENT DEL PESSEBRISME EN LA CLOENDA DEL CICLE DE NADAL A L’AUDITORI


ENALTIMENT DEL PESSEBRISME EN LA CLOENDA DEL CICLE DE NADAL A L’AUDITORI

 


LLIUREN ELS PREMIS ALS  153 MILLORS PESSEBRES DE LLEIDA

 

Des de les 11’30 del matí fins passada la 1 de la tarda, l’Auditori fou el rovell de l’ou del pessebrismes lleidatà, amb ocasió de l’acte de cloenda del Cicle de Nadal, organitzat per la nostra entitat l’Agrupació Ilerdenca de Pessebristes.

S’inicià aquest amb el lliurament de premis als 153 millors pessebres de Lleida, presentats a Concurs, 55 ho feren en la convocatòria del LXXXII Concurs de Pessebres i els altres 98 en la XLII edició del Concurs Infantil i Juvenil de Pessebres.

Abans del lliurament de premis, prengué la paraula el nostre president Àngel León, manifestat la seva satisfacció per la quantitat i qualitat de pessebres presentats a Concurs, felicitant els premiats. Feu també un repàs als actes organitzats per l’entitat i destacà els prop de 7.000 lleidatans que han visitat en aquest passades Festes de Nadal les exposicions de diorames al Peu del Romeu, així com l’edició del llibre “Pregons de Nadal a Lleida”, que recull els 39 pregons inclós el d’enguany fet per l’abat de Montserra: “Estic orgullós de la nostra entitat i dels pessebristes lleidatans”, digué León.

Tot seguit la tinent d’alcalde i regidora de Cultura Montse Parra, agraí en nom de la Paeria el treball de l’Agrupació per fer present el pessebre en el Nadal de Lleida: “Aquesta és una tradició que vivim en família i també a la ciutat, que aplega als infants i joves i també als adults i la gent gran”. Agraïment i suport a l’entitat també expressat amb les paraules del regidor i diputat a la Diputació Paco Cerdà.

El bisbe de la diòcesi Salvador Giménez Valls, va agrair també l’esforç i treball de l’Agrupació per les activitats i exposicions que realitza a l’entorn del Pessebre: “Amb el qual es representa el misteri del Naixement de Jesús al qual tenim que seguir i imitar estimant-nos més uns als altres”, digué el bisbe de Lleida.

Tot seguit anaren pujant a l’escenari els concursants premiats per a recollir el seu trofeu en el cas del tres primers premis de casa grup o els diplomes, pels accèssits i també per les mencions honorífiques de Concursant. Cap pessebre dels 153 va quedar ahir a l’Auditori sense reconeixement.

Dels primers premis cal esmentar a Xavier Pérez Garret i Mª Concepción Vidal Baena, pels millors diorames; a Jesús Insa Rufach, la Familia Chiva París i la família Espasa Hernàndez, en el grup de Familiars i a Josep Garcia Pano, en el grup de Familiars Artístics.

Pel que fa als pessebres del grup Esglésies pujà a l’escenari a recollir el seu trofeu Virgilio del Olmo, Primer Premi per l’extraordinari pessebre monumental de la parròquia de Sant Pau de la Mariola, acompanyat del segon i tercer premi, el santuari de sant Antoni de Pàdua dels franciscans i el santuari de Santa Teresina, a més de premiar al P. Josep Villarubias, claretià de la parròquia de Sant Antoni M. Claret de Balàfia pel seu original diorama en tres dimensions.

En entitats van rebre el seu trofeu els pessebres de l’Associació Dones “Adells” i els de les AVV del barri Universitat i de Jaume I. El Col.lectiu Cultural Cappont com gairebé tots els anys va rebre el premi del grup de monumentals i els col·legis, Mater Salvatoris i Arabell, el premi del grup Escoles. En aparadors, la Botiga Elegància i la Floristeria Bonsai i en originals Emili Elias, Xavier Sirera, i el pessebre Federació de Colles de l’Aplec del Cargol (FECOLL).

Hi hagué també espai per homenatjat a tres Mestres Pessebristes veterans: Albert Bertran, Francisco Vidal i Josep Figueras, aquest darrer autor dels originals pessebres exposats enguany al Peu del Romeu.

També pujaren a recollir el seu trofeu o diploma, els escolars del XLII Concurs Infantil i Juvenil de Pessebres, destacant però el Trofeu de la Paeria, per al Col·legi Episcopal; el Trofeu de la Diputació, per Unai Soriano, del Col·legi Claver Jesuïtes i el Premi de la delegació del Govern de la Generalitat per a Marc Pena.

La música posà el punt i final a l’acte, amb la interpretació de la cantata “Una trobada que ha fet Nadal”, a càrrec de més de 150 cantaires de cinc corals infantils i juvenils: Escola La Mitjana, Escola BellSONS, Alzina d’Alcarràs. Centre d’Estudis Musicals Dalcoze.

El mati d’aquest fred diumenge 15 de gener, l’Auditori tancà amb notable èxit de públic el Cicle de Nadal 2016, que en paraules del nostre president: “Ha estat enguany un Cicle d’altura”.

 

Afegeix el teu comentari

El teu nom:
El teu correu electrònic:
La teva web:
Comentari:
  La paraula per a verificació anti SPAM. Lletres minúscules solament i sense espais.
Paraula de seguretat:

img-20180126-wa0053%201%20modif40.jpg
Visites 153
logo1.jpg
Visites 147
premiats%20concurs%20pessebres%20modif20.jpg
Visites 163
anunciaci%20pessebre%20vivent%20fedac%20modif40.jpg
Visites 162
pessebristes%20modif20.jpg
Visites 161
article%20maana%20100%20modif30.jpg
Visites 167
logo1.jpg
Visites 239
logo1.jpg
Visites 206
presidenacia%20preg%20modif45.jpg
Visites 146
pc280217%20modif12.jpg
Visites 126
pc220158%20modif12.jpg
Visites 109
pc230172%20modif12.jpg
Visites 117
img_20171217_113948_154%203%20modif12.jpg
Visites 113
img_20171216_193000%20modif12.jpg
Visites 151
logo1.jpg
Visites 205
pc150040%20modif15.jpg
Visites 102
pc170076%20modif15.jpg
Visites 98
pc100020%20modif12.jpg
Visites 143
pc080002%20modif12.jpg
Visites 127
carta%20socis%20nadal%202017-1%20modif60.jpg
Visites 172
Federació Catatala de Pessebristes
 
 
 
 
Qui està en línia
Tenim 86 visitants en línia